Kto płaci za wesele i ślub?

W dzisiejszych czasach granice tego, kto płaci za wesele, są zdecydowanie zamazane. Przede wszystkim trzeba odrzucić zastrzeżenie, że nie ma oficjalnego orzeczenia regulującego odpowiedzialność finansową. Tradycyjnie prawdopodobnie wszyscy wiemy, że większość rachunków pokrywa rodzina pary młodej, ale to nie powstrzymuje współczesnych par od wydawania własnych oszczędności na ślub, którego pragną.

Budowanie budżetu weselnego jest jedną z najważniejszych i najtrudniejszych rzeczy do zrobienia, ale poświęcenie czasu na planowanie może być jedną z największych pomocy w trakcie. Rozmowy o budżecie powinny rozpoczynać się w tym samym czasie, w którym rozpoczynają się dyskusje na temat listy gości i miejsca. Większość par nie kreśli korelacji między swoim budżetem a liczbą gości, ale zrozumienie „kosztu na gościa” na wczesnym etapie pozwoli ci na lepszy budżet- ujednolicone decyzje, zwłaszcza podczas recenzowania dostawców, których opłaty są niezależne od liczby gości.

Kto płaci za wesele?

Wiele nowoczesnych par decyduje się na samodzielne pokrycie wszystkich kosztów ślubu. W niektórych sytuacjach możliwe jest również, że ich rodzice po prostu nie są w stanie w ogóle pomóc. Zamiast podążać dosłownie za tradycją, trójstronny podział między parę i członków rodziny to kolejna współczesna opcja planu płatności, którą należy wziąć pod uwagę. To rzadka sytuacja, ale jeśli to działa dla wszystkich, jest to łatwy sposób na zrobienie tego. Najważniejsze jest znalezienie równowagi, która działa dla wszystkich zaangażowanych stron.

Z perspektywy etykiety ślubnej pamiętaj, że pieniądze to kontrola — każdy, kto płaci za ślub, może wziąć aktywny udział w podejmowaniu decyzji. Oznacza to na przykład, że jeśli twoi rodzice płacą za dużą część imprezy, powinni mieć coś do powiedzenia na temat listy gości, miejsca wesela, wyboru dostawcy i nie tylko. Zostaną oni również wymienieni jako gospodarze wydarzenia na zaproszeniu ślubnym.

Wkład finansowy pary młodej

Pary, które same biorą na siebie odpowiedzialność za opłacenie ślubu, to zdecydowanie najnowocześniejsze podejście do finansowania ślubu. W takich scenariuszach pary mają ostatnie słowo na temat wielkości imprezy, listy gości, ogólnej estetyki imprezy i nie tylko. Mogą również – ale nie muszą – prosić przyjaciół i rodzinę o ich wkład w razie potrzeby lub chęci.

Należy pamiętać, że wkład członków rodziny jest prezentem i należy go bardzo doceniać, ale nie należy go oczekiwać. Około jedna trzecia wszystkich dzisiejszych par płaci lub partycypuje w kosztach ślubu, zamiast oczekiwać, że zostanie on całkowicie opłacony. W ten sposób para pokazuje ogromne poczucie odpowiedzialności, a także szacunek dla sytuacji finansowej rodziców. Potraktuj każdy wkład, jaki twoi rodzice wnoszą jako prezent, a nie odpowiedzialność. Wesela są bardzo drogie i trzeba to przyznać.