Kasa, szmal, forsa, mamona… czyli jaką sumę pieniędzy powinien dać gość idący na ślub i wesele?

Ile włożyć do koperty? Ile wypada dać nowożeńcom w prezencie? Jaka suma pieniędzy będzie odpowiednia dla Młodej Pary, do której wybieramy się na ślub i wesele? Ile dadzą inni? Czy moja suma nie będzie zbyt niska? Te i wiele innych pytań zadajemy sobie za każdym razem, gdy zbliża się taka uroczystość w naszym najbliższym otoczeniu. Dzisiaj postaramy się pomóc i rozwiać wątpliwości.

Sprawa nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać. Istnieje wiele czynników wpływających na to „ile włożymy do koperty”. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • relacje i zależność między nami a nowożeńcami (rodzic-dziecko, babcia-wnuczka, brat-siostra, chrzestny-wnuczka, najbliższa-nowożeńcy, przyjaciel – nowożeńcy, itp.)
  • nasz status finansowy

Jak wiadomo ceny lokali, restauracji, jedzenia, usługi muzyczne, …. z roku na rok rosną, jednak nie każdego stać na kwotę pieniędzy jaka w danym roku „jest odpowiednia”. Według najnowszej ankiety przeprowadzonej na naszej stronie internetowej najodpowiedniejszą sumą dla „zwykłego” gościa weselnego będzie kwota 200 zł za osobę (twierdzi tak 40% badanych) . Ponad 20% osób uważa, że 300 zł za osobę będzie stosowne. Równe 10% ankietowanych podarowałaby w kopercie 100 zł lub mniej. Z kolei 8% ankietowanych sądzi, że adekwatną zawartością koperty będzie 500 zł od osoby.

Jak widać sumy są różne, jednak to „ile włożymy do koperty” jest sprawą indywidualną i nikt nie powinien narzucać nam kwoty, którą podarujemy.

Wedding rings and money

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.