Czy ślub w plenerze jest możliwy?

O ile przyjęcia weselne w plenerze już raczej nikogo nie dziwią, o tyle samo zawarcie związku małżeńskiego poza murami kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego może wydawać się rzeczą niemożliwą. Obrazy ukazujące nowożeńców składających przysięgę małżeńską na łące, nad morzem lub na szczycie wysokiej góry, kojarzą nam się z romantycznym filmem, a nie z prawdziwym życiem. To właśnie dlatego przyszłe Pary Młode już na wstępie rezygnują ze starania się o pozwolenie na zawarcie ślubu w nietypowych okolicznościach, choć niejednokrotnie jest to ich największe marzenie. Jeśli zastanawiacie się nad taką możliwością, warto przeczytać kilka informacji o wymaganiach i formalnościach, które dotyczą kwestii zawierania małżeństwa w plenerze. Mimo, że uzyskanie takiego pozwolenia nie zawsze należy do spraw łatwych, warto spróbować i sprawić, żeby ten dzień był rzeczywiście wyjątkowy i niezapomniany.

dsc03090_male_1_1-1

USC wychodzi naprzeciw parom chcącym wziąć ślub poza murami Urzędu

Do niedawna uzyskanie zgody na zawarcie małżeństwa cywilnego poza USC było równie trudne, jak w przypadku małżeństwa sakramentalnego. W 2015 roku to się zmieniło. Stało się tak za sprawą wejścia w życie zmian prawnych, regulujących kwestie związane z zawieraniem ślubu cywilnego w plenerze.

Wcześniej istniała możliwość złożenia przysięgi poza USC, ale jedynie w przypadku wyjątkowych okoliczności, które nie były określone w ustawie. Dlatego pozostawiały one wolność interpretacji, która jednak nie działała na korzyść biorących ślub. Te wyjątkowe okoliczności zazwyczaj były pojmowane, jako niemożność wstawienia się któregoś z małżonków w USC na skutek choroby lub kary w zakładzie więziennym.

Po wejściu w życie zmian, sprawa zawierania ślubu cywilnego w plenerze stała się o wiele prostsza. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaznaczyło jedynie, że wybrane miejsce (inne niż USC) nie może zakłócać powagi i dostojności ceremonii oraz musi gwarantować bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników.

dsc03061_male_1_1

Jedyny problem, jaki wiąże się ze ślubem poza murami USC, to dodatkowe opłaty. W przepisach znalazło rozporządzenie, że wysokość tej kwoty ma wynosić 1000 zł. Została ona oszacowana na podstawie rzeczy, które trzeba zakupić, a które są niezbędne w przypadku udzielania ślubu przez urzędnika państwowego. Te przedmioty to m.in. insygnia z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP, patery na obrączki, strój dla kierownika USC. Wliczono także koszt dojazdu urzędnika oraz wynagrodzenie dla jego zastępcy, który w tym czasie zastępuje go na formalnym miejscu pracy.

Ślub kościelny w plenerze – czy jest możliwy?

Nie będziemy ukrywać, że w przypadku ślubu kościelnego lub konkordatowego sprawa jest o wiele trudniejsza, niż przy zwykłym ślubie cywilnym. Kodeks prawa kanonicznego jasno mówi o tym, że ślub powinien być zawierany w obiektach poświęconych i związanych z kultem religijnym. Istnieje zapis, który pozwala za zgodą biskupa na udzielnie małżeństwa w innym miejscu, jednak to wcale nie przesądza o łatwości zorganizowania ślubu w plenerze. Zazwyczaj ten przepis odnosi się do wyjątkowych okoliczności, takich jak poważna choroba czy inne sytuacje losowe. Trzeba mieć naprawdę ważny powód, aby biskup obszedł rygorystyczne przepisy prawa kanonicznego i przychylił się do naszej prośby. Zdarzają się jednak księża, którzy są mniej konserwatywni i zgadzają się na takie rozwiązanie.

dsc03066_male_1_1

Należy też pamiętać, że dużo zależy od miejsca, gdzie chcemy ślub zawrzeć. Jeśli jest on znacznie oddalony od naszej miejscowej parafii, wtedy należy uzyskać zgodę nie naszego proboszcza, ale tego, który odpowiada za wybrany przez nas teren.

Jednak sama zgoda miejscowego księdza nie wystarczy. Kolejnym krokiem jest napisanie specjalnego pisma, z prośbą o udzielenie sakramentu małżeństwa w plenerze (tzw. dyspensa). Powinny znaleźć się w nim naprawdę rzeczowe argumenty, które przekonają biskupa, że warto nam takiej zgody udzielić. Jeśli naszym koronnym argumentem będzie tylko informacja, że jest to nasze największe marzenie, to prawdopodobieństwo pozytywnej odpowiedzi jest znikome.

Trzeba się również przygotować na to, że załatwianie wszystkich formalności, jest trudną i długą drogą. Może trwać kilka miesięcy, a czasem nawet i rok. Jeśli więc zależy wam na czasie, musicie zastanowić się, czy rzeczywiście chcecie czekać, bo to, że uzyskacie zgodę, wcale nie jest takie pewne.

Co w przypadku, kiedy nie dostaniemy zgody na ślub kościelny w plenerze?

Składając wniosek o pozwolenie na udzielenie ślubu kościelnego w plenerze, trzeba liczyć się z tym, że możemy dostać odpowiedź odmowną. Jeśli rzeczywiście nie chcemy składać przysięgi w murach kościelnych, są dwie alternatywy.

Pierwszą z nich jest zawarcie małżeństwa w kapliczce. W Polsce mamy ich naprawdę sporo – są rozsiane na górskich terenach, łonie natury, przy różnego rodzaju źródełkach i rzeczkach. Nawet jeśli znajdują się daleko, można do nich dojechać samochodem. Księża łatwiej wydają zgody na ślub w takich miejscach, ponieważ kapliczka jest obiektem sakralnym, więc uargumentowanie wniosku o dyspensę, jest wtedy znacznie prostsze.

Drugim wyjściem może być zawarcie małżeństwa w ogrodzie wokół kościoła lub na dziedzińcu. Bardzo wiele mszy odbywa się w takich okolicznościach, więc rzadko zdarza się, aby biskupi odmawiali zgody w takim przypadku.

dsc03079_male_1_1-1

Ceremonia ślubna w plenerze – gdzie ją zorganizować?

Idealnym miejscem na zorganizowanie ceremonii ślubnej w plenerze są okolice Pszczyny, która zachwyca bogactwem natury w postaci pięknych parków, kolorowych ogrodów, górskich pejzaży oraz posiada oryginalne zabytki. Liczne alejki, leśne strumyki i przydrożne kapliczki – wszystko to buduje niesamowitą atmosferę, która swoim spokojem i harmonią przyciąga od lat miłośników przyrody. Jeśli więc marzy wam się urokliwe i spokojne miejsce na zorganizowanie ceremonii zaślubin, Pszczyna ma wam do zaoferowania naprawdę wiele.

dsc03072_male_1_1

Dobrym rozwiązaniem jest wybranie takiego miejsca, które będzie posiadało piękny plener – idealny na ceremonię ślubną, a jednocześnie pozwoli na zorganizowanie przyjęcia w sali restauracyjnej. Doskonale, jeśli będzie to także obiekt, w którym uda wam się zarezerwować miejsca noclegowe dla zaproszonych gości weselnych. Takim miejscem może być Hotel Styl 70 zlokalizowany w Piasku k. Pszczyny, który posiada doświadczenie w kompleksowej organizacji przyjęć weselnych. Warto zatem sprawdzić aktualną ofertę hotelu, dostępną na stronie www.hotelstyl70.pl.

źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.